ZADZWOŃ: (212) 336-1440-556
Zalety stosowania dwóch komór w szambach

Zalety stosowania dwóch komór w szambach

Osoby, które nie posiadają przyłącza do kanalizacji są zmuszone do zapewnienia odpowiedniej obsługi ścieków w obrębie własnej działki. Pozostaje im wybrać albo przydomową oczyszczalnię ścieków, albo szambo, czyli bezodpływowy zbiornik zakopany w ziemi.

Wykorzystanie dwukomorowych szamb betonowych

szamba betonowe dwukomoroweW przypadku wyboru szamba, jesteśmy zmuszeni opróżniać je co jakiś czas poprzez wywóz nieczystości specjalnymi pojazdami. Szamba składają się zazwyczaj z jednokomorowego zbiornika, najczęściej betonowego, w którym gromadzone są nieczystości. Alternatywą jest wykorzystanie kilku komór, najczęściej dwóch, w celu rozsegregowania nieczystości płynnych od ciekłych. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są szamba betonowe dwukomorowe, które w późniejszym czasie można zagospodarować w inny sposób. Druga komora oddzielona od pierwszej przegrodą, do pewnej wysokości, ponad którą przepływają nieczystości płynne, natomiast cięższe opadają na dno pierwszej komory. Taka segregacja przydaje się w momencie, gdy kiedyś będziemy chcieli przerobić takie szambo na oczyszczalnie ścieków działającą w początkowej fazie na zasadzie szamba dwukomorowego. Przeróbka nie będzie wówczas zbyt skomplikowana i w praktyce będzie oznaczała tylko montaż instalacji rozprowadzającej montowany do drugiej komory szamba. Większość szamb betonowych posiada odpowiedni certyfikat pozwalający na taką przeróbkę i dlatego znacznie obniża to koszt inwestycji.

Szczególnie te osoby, które chcą obniżyć koszty budowy na samym początku mogą zakupić dużo tańsze szambo, aby potem przerobić je na oczyszczalnie, gdy już znajdą dodatkowe środki. Taka praktyka jest często stosowana i nie jest niczym nowym, a także jak twierdzi wiele osób dużo łatwiej jest uzyskać odpowiednie zgody na budowę oczyszczalni.

Close Menu