Różne wykorzystanie pras

Różne wykorzystanie pras

Obecnie przedsiębiorstwa działające w branży produkcyjnej posiadają szereg innowacyjnych oraz nowoczesnych możliwości. Obróbka metalu lub innych twardych tworzyw jest znacznie łatwiejsza niż przed laty. Rozwinięte w dużym stopniu maszyny oraz urządzenia praktycznie zastępują pracowników w każdym aspekcie pracy. Niegdyś profilowanie, wycinanie lub hartowanie stało było żmudne, czasochłonne oraz bardzo męczące.

Maszyny o zasilaniu hydraulicznym

prasa hydraulicznaTaka praca zajmowała bardzo dużo czasu. Duże przedsiębiorstwa starały się w jakiś sposób zwiększyć produkcje oraz skrócić czas obróbki. Powstała taka możliwość, ponieważ gospodarka w Polsce jak i na świecie z roku na rok rozwijała się szybciej i prężniej. Powstawały pierwsze maszyny do obróbki, które pozwalały na wyręczenie pracowników i usprawniały cały proces produkcji oraz obróbki. Jedna z wielu takich maszyn jest prasa hydrauliczna. Urządzenie to zasilane jest olejem hydraulicznym pracującym pod wysokim ciśnieniem. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet jednak nie jest wolne od wad. Jedną z zalet jest ciągłe smarowanie elementów układu zasilającego. Natomiast jedna z wad jest wysoka wrażliwość układu. Choćby niewielkie zanieczyszczenie, które pojawi się w układzie zasilania może uszkodzić lub całkowicie zniszczyć ten układ. Rodzai oraz modeli tras jest spora ilość. Maszyny te mogą być małych gabarytów z siła do kilkuset kilogramów na centymetr kwadratowy.

Mogą służyć one w branży motoryzacyjnej, na przykład do wybijania poszczególnych elementów zawieszenia. Istnieją również prasy o dużych gabarytach z siła do kilkuset ton, które mogą być wykorzystywanie na złomowiskach w celu utylizacji całych samochodów. Tak czy inaczej zastosowanie pras hydraulicznych w znacznym stopniu rozwinęło branżę przemysłową.