Rodzaje podobrazi malarskich

Rodzaje podobrazi malarskich

Podobrazie malarskie jest niczym innym jak podłożem w malarstwie sztalugowym, na którym powstaje obraz. Wyróżniamy kilka rodzajów podobrazi, takie jak drewniane, płócienne, metalowe oraz papierowe. Najpowszechniej stosowanym jest podobrazie płócienne i to na jego właściwościach dziś się skupimy.

Czym się kierować podczas wyboru podobrazia malarskiego?

podobrazie malarskieZwykle wybór podobrazia malarskiego zależy od własnych preferencji. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z malowaniem warto wejść w posiadanie kilku gotowych podobrazi różnych producentów, aby móc ocenić, które z nich sprawdza się dla nas najlepiej. Wielu doświadczonych malarzy tworzy podobrazia samodzielnie. Kupują wówczas odpowiednie krosna malarskie oraz płótno o określonej gramaturze. Kolejne etapy polegają na naciąganiu płótna na blejtram oraz gruntowaniu podłoża. Mimo, że wszystkie te etapy nie brzmią zbyt skomplikowanie, rzeczywistość ma się zupełnie inaczej. Aby własnoręcznie stworzyć podobrazie malarskie trzeba ogromnego doświadczenia. To właśnie dlatego zakup gotowego podobrazia jest znacznie lepszym wyjściem w przypadku osób początkujących. Producenci podobrazi malarskich w swojej ofercie posiadają produkty w których użyto różnego rodzaju płócien. Do najczęściej wybieranych przez malarzy należy płótno lniane oraz bawełniane. Pierwsze z nich charakteryzuje się delikatną, pozbawioną zgrubień fakturą. Materiał ten jest niezwykle trwały oraz podatny na uderzenia pędzla. To właśnie dlatego przez wielu twórców uważane jest ono za najlepsze.

Z kolei płótno bawełniane jest znacznie tańsze od lnianego, jednak cena jest doskonałym odzwierciedleniem niższej jakości materiału. Tkanina ta jest podatna na rozciąganie oraz zmiany temperatury i wilgotność. Wszystkie te parametry wpływają niekorzystnie na sprężystość materiału, co przekłada się na niskie walory estetyczne.