Rodzaje i zastosowanie pomp do wody

Pompa do wody to urządzenie bez którego ciężko byłoby się obejść zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w wielu dziedzinach przemysłu. Mieszkańcy bloków, gdzie w wodę zaopatrują wodociągi, nie muszą zaprzątać sobie głowy tym, jak doprowadzić wodę do swojego domu. Zupełnie inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych czy działek rekreacyjnych.

Jak wybrać odpowiednią pompę do wody?

pompy przeponowe do wodyJeśli źródłem wody zaopatrującej gospodarstwo domowe jest studnia, niezbędne będzie użycie odpowiedniej pompy. Ze względu na zastosowanie, pompy do wody dzielimy na kilka różnych rodzajów. Najprostszą i najtańszą konstrukcją są pompy ręczne, które mogą stanowić dodatkowo element ozdobny ogrodu. Są to pompy motylkowe i kolumienkowe, które służą do podlewania roślin ogrodowych. Jednak znacznie większe zastosowanie posiadają pompy elektryczne, do których należy np. prosta pompa powierzchniowa. Jest ona najczęściej wykorzystywana do prac w ogrodzie i przy domu. Jej wydajność to około 5 000 do 8 000 litrów na godzinę, co w zupełności wystarczy do codziennego podlewania roślin. Większą wydajnością charakteryzują się pompy zanurzeniowe (około 10 000 litrów na godzinę). Największą moc będą miały urządzenia mające zaopatrywać w wodę całe gospodarstwo domowe. Mowa tu o zestawach hydroforowych i pompach głębinowych. Bardzo szerokie zastosowanie posiadają natomiast pompy przeponowe do wody. Dzięki niezwykłej szczelności i wytrzymałości mogą pompować nie tylko wodę, ale także szereg rozmaitych cieczy, często mocno zabrudzonych lub nawet szkodliwych. Pompy przeponowe do wody to urządzenia stosowane z różnych rodzajach maszyn, w różnych dziedzinach przemysłu. Urządzenia te służą także do pracy na sucho.

Dokonując zakupu pompy, należy kierować się przede wszystkim sposobem jej wykorzystania. Najważniejszym parametrem jest moc urządzenia. Te o największej mocy służą zazwyczaj do zaopatrywania w wodę całego domu. Do urządzeń najbardziej zaawansowanych zaliczamy pompy głębinowe, które są w stanie czerpać wodę ze studni o głębokości nawet 100 metrów.