Pomiar czasu na zawodach w podnoszeniu ciężarów

Pomiar czasu na zawodach w podnoszeniu ciężarów

Podczas zawodów w podnoszeniu bardzo ważne są urządzenia, którymi można mierzyć czas. Strongmeni niejednokrotnie biorą udział w dyscyplinach, w których wygrana zależna jest od czasu, jaki wytrzymali z danym ciężarem. Inne dyscypliny polegają na czymś zupełnie odwrotnym — im krótszy czas, tym lepszy wynik. Wiadomo, że pomiar czasu musi być fachowy.

Sposoby na profesjonalny pomiar czasu na zawodach

profesjonalne pomiary czasu na zawodachCzęsto przed organizatorami zawodów stoi trudne wyzwanie, czyli opracowanie metody uczciwego pomiaru czasu. Należy go mierzyć tak, aby żaden z zawodników nie czuł się pokrzywdzony. Profesjonalne pomiary czasu na zawodach muszą uwzględniać nawet jedną setną sekundy. W przypadku martwego ciągu lub podobnych dyscyplin najlepiej używać płyt naciskowych. Sportowiec, który odłoży ciężar, uruchomi mechanizm, a stoper zostanie ostatecznie zatrzymany. Płytę można regulować, dzięki czemu nie ma ryzyka, że odmierzanie zostanie zakończone poprzez wagę zawodnika. Innym sposobem odmierzania jest montowanie czujników ruchu, działających na zasadzie fotokomórek. Stosowanie ich zalecane jest w dyscyplinach, w których liczy się przebyty dystans z ciężarem. Zawodnik, który przemierzy daną odległość, przechodzi obok fotokomórki. To ona bardzo dokładnie rejestruje czas, nie tylko jednego zawodnika, lecz kilku na raz. Dużym atutem jest fotografowanie w chwili, gdy mijana jest meta. Skład sędziowski nie ma problemu z określeniem wygranego.

Znajomość dokładnego czasu ma ogromne znaczenie w wielu kwestiach. Nie chodzi tylko o ustalenie, kto wygrał. Jest to ważny aspekt, ale jest kilka innych. Zawodnicy muszą znać swoje wyniki, ponieważ zazwyczaj prowadzą rejestr czasowy. W ten sposób mogą przeanalizować swoje postępy w treningu. Dokładny pomiar jest potrzebny przy pobijaniu rekordów.