Podstawowy sprzęt do rehabilitacji

 

Mając na uwadze zapewnienie jak najlepszego samopoczucia naszym bliskim w okresie choroby czy rekonwalescencji, konieczne jest wyposażenie w funkcjonalny i komfortowy sprzęt rehabilitacyjny. Jest to spore ułatwienie w opiece medycznej.

Wybór łóżka ortopedycznego

łóżko ortopedyczneJednym z podstawowych urządzeń, które zdecydowanie ułatwia opiekę nad osobą chorą jest łóżko ortopedyczne. Nabycie takiego sprzętu wiąże się z pewnymi kosztami, jednak takie odciążenie we współpracy z chorym jest nieocenione. W wielu przypadkach można wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup łóżka rehabilitacyjnego. Jakie korzyści przynosi korzystanie z takiego sprzętu ? Producenci łóżek zapewniają gwarancję oraz odpowiednie certyfikaty jakości. W zależności od potrzeb, można znaleźć łóżka sterowane mechaniczne (ręcznie) oraz sterowane elektrycznie (za pomocą pilota). Bardzo istotna jest możliwość regulacji sprzętu, można wybrać właściwe dla chorego położenie – regulację pleców, regulację na uda i podudzia, ustawienie wysokości. Warto zwrócić uwagę na ogólną stabilność łóżka i poręcze, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Maksymalne obciążenie takiego łóżka to ok. 200 kg (w przypadku zastosowania siłowników w konstrukcji nawet ok. 300 kg). Taki sprzęt rehabilitacyjny powinien być też wyposażony w dobrej jakości przeciwodleżynowy materac. Materace wykonane są z materiału poliuretanowego, który ułatwia krążenie krwi (przepompowując powietrze, zabezpiecza przed bezpośrednim stykaniem się ciała z podłożem).

Obecnie producenci proponują dużo wygodnych a zarówno estetycznych rozwiązań. Łóżka rehabilitacyjne nie przypominają już metalowych, surowych w odbiorze sprzętów. Stosowane są często obudowy z różnego rodzaju drewna, można też zadbać o przyjemną dla chorego kolorystykę.