Od scenariusza do wdrożenia – transformacja oprogramowania SAP

 

Jeżeli chcemy wykorzystać potencjał transformacji cyfrowej na czas, warto już teraz pomyśleć o tym, aby zaplanować zmiany w modelowaniu biznesu, wdrożeniu nowych technologii oraz modernizacji wewnętrznej kultury organizacyjnej już teraz. Aby wybrać optymalny dla siebie scenariusz wdrożeniowy musimy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. W kolejnym akapicie opowiem Ci, jak przygotować odpowiedni scenariusz wdrożeniowy a także omówię krótko poszczególne etapy, związane z przeprowadzeniem procesu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorstwa.

Transformacja SAP – jak zacząć?

sap hcmPo pierwsze- dokonaj wnikliwego audytu w zakresie swojego oprogramowania i określ, czy efektywniejszym rozwiązaniem okaże się wykonanie aktualizacji, czy chcesz podjąć się przeprowadzenia kompleksowych zmian. Po drugie- zastanów się nad tym, w jaki sposób możesz wykorzystać potencjał chmury danych oraz rozważ szereg płynących z tego korzyści. Wybierając metodę, w której zastosujesz zdalną infrastrukturę IT zwróć uwagę na aspekty techniczne technologii cloud, dopasowując zasób danych oraz odpowiednie aplikacje. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie audytu Twoich procesów biznesowych. Opracuj kilka propozycji nowych modeli operacyjnych oraz zastanów się nad kolejnymi obszarami, w których mógłbyś działać. Następnie przygotuj mapę dla całego procesu transformacji. Tzw. „faza 0” koncentruje się na pierwszych trzech miesiącach, w których szczegółowo opracujesz swoje strategię biznesową, określisz jej intencje oraz zakres, a także zdefiniujesz cel swojego projektu. Faza 1 to moment, w którym tworzyć będziesz swój szablon, dobierając odpowiednie narzędzia oraz metodykę zmian, która pozwoli Ci stworzyć strukturę zarządzania projektem i opracować szczegółową analizę kosztów oraz korzyści. Wspieranie procesu transformacji cyfrowej przez platformę SAP HCM oferuje użytkownikom możliwość skorzystania zarówno z gotowych rozwiązań przystosowanych do potrzeb zarządzania zmianą (również w przypadku zdalnej infrastruktury IT w chmurze), podstawowych aplikacji SAP ERP w odniesieniu do systemów transakcyjnych oraz dedykowanych rozwiązań, tworzonych z myślą o indywidualnych potrzebach danego przedsiębiorstwa. Jeżeli cały proces wdrożenia pilotażowego zakończy się sukcesem, będziemy mogli przystąpić do tzw. roll out’u.

Powodzenie procesu wdrożenia jest w znacznym stopniu uzależnione od zaangażowania pracowników, sposobu realizacji poszczególnych procesów oraz wprowadzenia nowych systemów. Odzwierciedlenie nowych trendów HR możemy znaleźć także w metodykach oraz inteligentnych narzędziach, których celem jest wizualizacja spójnej przyszłości biznesowej, poprzez mobilizację i aktywny udział pracowników w realizacji procesów biznesowych.