Jakie są rodzaje filamentów?

Jakie są rodzaje filamentów?

 

Drukarka 3D jest z pewnością innowacyjnym wynalazkiem naszych czasów. Przez wiele lat drukowanie odbywało się jedynie na kartce papieru z wykorzystaniem tuszu, albo atramentu. Trójwymiarowe projekty były tylko w naszych wyobraźniach i filmach fantastycznych, które rozbudzały nasze ambicje. 

Czym się wyróżniają filamenty PLA?

filament plaKlasyczny model drukarki tworzy wydruki dzięki specjalnym wkładom z tuszem do kolorowych i czarnych wydruków. Drukarki 3D korzystają ze specjalnych filamentów, które są w postaci cienkich nici, lub sznurków nawiniętych na małe szpulki. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów wkładów do wydruków 3D. Do najpopularniejszych należy filament PLA, ABS, Pet G, czy nylon. Do drukarek niskobudżetowych są polecane PLA ponieważ materiał, z którego są wykonane jest całkowicie biodegradowalny. To jedyny taki filament, który jest wytworzony z cukru trzcinowego i skrobi kukurydzianej i też przez to jest najtańszy i średnio trwały w porównaniu z innymi produktami. Dzięki systemowi wiernego odwzorowania obrazu z papieru, drukarka 3D zapamiętuje rysy i za pomocą specjalnej głowicy przenosi wzór do przestrzeni. Głowica topi filament do płynnej postaci i konstruuje z niego warstwowy projekt. Temperatura wydruku dla tego typu filamentu PLA jest dość niska i wynosi od stu osiemdziesięciu do dwustu dwudziestu stopni Celsjusza. Jako jedyny filament, nie wytwarza szkodliwych oparów podczas działania drukarki, dlatego może być używany w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie.

Ponieważ technologia 3D jest innowacyjnym i dość nowym rozwiązaniem, to filamenty nie należą do tanich produktów. Możemy je zakupić w dużych sklepach papierniczych, komputerowych, albo najlepiej w internecie bezpośrednio u producenta, który oferuje je w najniższych cenach.