Działanie biostymulatorów

Działanie biostymulatorów

Rośliny podczas całego wzrostu i rozwoju są narażone na różne czynniki pogodowe i atmosferyczne, powodujące u nich stres skutkujący zmniejszonym wzrostem i przyswajaniem składników pokarmowych a co za tym idzie zmniejszonymi polonami. Przecież na plonach zależy każdemu, kto sadzi rośliny i je nawozu aby uzyskać przychód.

W jaki sposób działają biostymulatory?

biostymulatoryDo stresu na warunki pogodowe można rośliny oczywiście odpowiednio przygotować. na rynku jest coraz więcej rodzajów preparatów takich jak biostymulatory wzrostu, które pomagają zniwelować negatywne skutki warunków pogodowych wpływających na rośliny. Substancje te nie mają za zadanie dostarczać roślinie składników pokarmowych  ale stymulują roślinę do tworzenia lub usuwania skomplikowanych związków chemicznych, które powodują wymieniony wyżej stres na warunki atmosferyczne. Działanie zależy od ich składu. Wyróżniamy wśród nich między innymi pierwiastki funkcyjne, takie jak tytan i krzem oraz aminokwasy. Produktami w składzie są zawsze substancje naturalnego i organicznego pochodzenia. Niektóre mają również w składzie algi, które zawierają w swoim składzie związki i molekuły o wzmożonej aktywności biologicznej. Działają na wiele funkcji rośliny i wpływają na nią pozytywnie. Aminokwasy za to działają silnie na stres eliminując go, korzystnie działają również na proces fotosyntezy. Stosuje się je najczęściej jesienią albo w czasie pierwszych przymrozków, czy przymrozków majowych łagodząc stres roślin.

Produkty przyspieszające i polepszające wzrost roślin w Polsce są stosowane od niedawna. Na początku były używane do stymulacji wzrostu buraków cukrowych, które szybko reagowały na zmianę warunków atmosferycznych. Stały się one trwałym elementem każdej uprawy roślin, w tym zbóż.